Yeni bir blog sitesi açmak isteyen insanlar genellikle Blogger ve WordPress platformlarını tercih ediyorlar. Ancak WordPress ve Blogger’a alternatif olarak tercih edebileceğiniz farklı blog siteleri de mevcut.

İnternet dünyasının büyük bir bölümünü WordPress altyapısıyla yapılmış olan siteler kaplıyor olsa da, sadece blog yazmak isteyen kişilere WordPress altyapısı fazla detaylı ve karmaşık gelebilir. Blogger platformu ise mevcut alternatif servislerin sunduğu özelliklerle rekabet edemeyecek duruma gelmiştir. Eğer siz de rahat bir şekilde blog yazacağınız bir servis arıyorsanız, bu yazımızda tanıtacağımız platformları tercih edebilirsiniz.

Medium

Medium’un blog yazarlığının tam olarak özüne adanmış olan bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Medium’da, içerisinde video ve fotoğrafların da yer aldığı ama ağırlıklı olarak metinden oluşan içerikler oluşturabilirsiniz. Platformda içeriklerinizi size özel olarak verilen bir URL üzerinden yayınlayabilirsiniz. Medium’un web sitesi üzerinden yayın oluşturabildiğiniz gibi, mobil uygulaması üzerinden de blog içeriklerinizi oluşturabilirsiniz.

Wix

Kendinize göre özelleştirilebileceğiniz ve yönetmesi kolay bir blog oluşturmak istiyorsanız, Wix sizin için en iyi tercihlerden birisi olacaktır. Wix’te blogunuzu sürükle bırak yöntemini kullanarak çok kolay bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Bilmeniz gereken şey ise kurduğunuz blogda “Wix” logosunun görüneceği. Eğer bu logoyu kaldırmak istiyorsanız ücretli bir sürüme geçmelisiniz. Wix platformunda kurduğunuz blog siteleriniz, otomatik olarak Wix sunucularında barındırılmaktadır. Fakat kullanacağınız özel planlarla bunu değiştirme imkanınız da mevcut.

Tumblr

Oldukça popüler bir blog platformu olan Tumblr üzerinden fotoğraf, ses klipleri, video, GIF ve metin paylaşımları yapabilirsiniz. Paylaşımlarınızı Wix’de olduğu gibi hem web sitesi üzerinden, hem de mobil uygulaması üzerinden yayınlamanız mümkün. Eğer temel düzeyde HTML bilgisine sahipseniz, blog’unuz için özel temalar oluşturma imkanına da sahipsiniz.

Joomla

Joomla, önceden çok daha sık kullanılıyordu. Fakat artık yerini WordPress’e kaptırdığını söyleyebiliriz. Joomla, çok amaçlı olarak kullanılabilen bir blog platformudur. Bünyesinde 100’ün üzerinde hazır şablon bulunur. Ancak içerikleri kendi sunucularında barındırmaz. Joomla’yı kullanmak istiyorsanız harici bir hosting’e sahip olmanız gerekmektedir.

Ghost

Açık kaynak kodlu bir platform olarak kurulan Ghost, sezgisel ve basit bir şekilde blog arayüzü oluşturmanıza yardımcı olur. Blog yazmaya yeni başlayacak olan kişiler için ideal bir seçim olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca canlı bir önizleme aracı olan Ghost’ta, herhangi bir noktalama veya yazım hatasını kolayca fark edip anında düzeltebilirsiniz.