Son yıllarda dilimize dolanmış bir terim ”web tasarımı.” Peki ama nedir bu web tasarımı? Kısaca şöyle anlatalım; Ellerimizde akıllı telefonlar, laptoplar gün içinde yüzlerce siteyi ziyaret ediyoruz. Hiç soruyormuyuz kendimize bu siteleri kim yapıyor, bu siteler nasıl bir anda var oldu da hayatımızın vazgeçilmezi oldu? Evet, o siteleri tasarlayan yetenekli web tasarımcıları var ve bu sitelerin bize bir parmak dokunuş uzaklığında olmasını sağlayan şey de tam olarak web tasarımı oluyor.

Bir firma düşünün ya da bir insan, bu firma ya da kişi kısaca www (world wide web) dediğimiz internet ortamında yurtiçi ve yurtdışından diğer insanlarla iletişime geçmek, onlara bir ürünün reklamını yapmak veya bir olay hakkında bilgi vermek veya sadece ben varım ve buradayım demek istesin. Bunun için yapması gereken şey bir web sitesi tasarlamak olacaktır. Bir web sitesi tasarlamak ise resim yapmaya benzer. Önce ne çizmek istediğinize karar vermelisiniz, sonra çizmek istediğiniz şeyin etrafındaki şeyleri nasıl çizeceğinizi düşünmelisiniz. Tabi bunu yaparken bir perspektifiniz olmalı hangi nesne yakında hangi nesne uzakta olacak? Tuvalin hangi bölgesi ışık alacak hangi bölgesi karanlıkta kalacak? Kafanızda resmi oluşturduktan sonra resmi nasıl yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerek. Hangi boyalar karıştırılacak, hangi fırça kullanılacak, gölge nasıl oluşturulur gibi.

İşte web tasarım tam olarak budur. Tasarlaycağınız web sitesi sizin resminiz sizin kıyafetiniz gibi bir şeydir. İnternette sizi bulanlar sitenizi inceler incelemez hakkınızda olumlu ya da olumsuz bir kanıya varacaklar. Web tasarımının önemi de buradan geliyor zaten. Ne kadar şık bir kıyafet giyerseniz insanların dikkatini o kadar çok çekersiniz. Hatta bu şıklık, sizin barındırdığınız bazı olumsuzlukları kapatmakta bile kullanılabilir.

Web tasarımın önemini daha iyi anlamanız için size bir kavramdan bahsetmek istiyorum. ZMOT(Zero Moment of Truth). Bu kavramı daha önce duyanınız var mı? Türkçesi ”Karar vermede sıfır anı” diye biliniyor. Kısaca özetlemek gerekirse bir markete gidip ürünü incelemeniz karar vermede ilk an, eve gelip denemeniz ise karar vermede ikinci an oluyor. ZMOT ise ürünü internette görür görmez ürün hakkındaki kararınız oluyor. Yani güçlü bir web sitesi tasarımı olumlu bir algı demek. Gün geçtikçe daha rekabetçi olan piyasada daha iyi pazarlama demek. Bu yüzden şahıs ya da firma olun internette güçlü olmak istiyorsanız iyi bir web site tasarımınız olmak zorunda.