Küreselleşmenin karşı konulamaz cazibesi karşısında koca dünya artık küçük bir köye dönüştü. Dünyanın her noktasından milyarlarca insan istediği an birbiriyle temasa geçebiliyor, kurum ve şirketler, mal ve hizmetlerini müşterilerine daha hızlı ve daha kaliteli bir biçimde sunmak için yarışıyor. Hedef ışık hızı, kusursuz kalite. Hal böyle olunca da web teknolojileri son yıllarda inanılmaz bir atılım gerçekleştirdi. Artık gencinden yaşlısına herkes geleceğin web teknolojilerinde olduğunu kabul ediyor, iş alanları hızla bu mecraya kayıyor ve çok daha kaliteli projeler ortaya çıkıyor. Türkiye’de bundan payını fazlasıyla alan ülkelerden biri.

Altın Örümcek Web Ödülleri’ni mutlaka duymuşsunuzdur. 2002’den beri düzenlenen organizasyonda jüri üyeleri en iyi web sitesi ve kategori alanında projeleri belirliyor. Her sene internet kullanıcılarının oylarıyla en başarılı bulunan proje birinci seçiliyor. Profesyonel bir jüri tarafından belirlenerek interaktif bir şekilde ödüle layık bulunan projelerin arkasındaki başarılı firmalar kim bunları sizin için inceledim.

İlk olarak MagiClick Digital Studios’dan bahsetmek istiyorum. 2017’de Altın Örümcek Web Ödülleri’nde İkea Web Türkiye ile en erişilebilir site kategorisinde 3. oldular. Şirket tam zamanlı çalışma gücü ve 150’den fazla çalışanıyla Ortadoğu ve Kuzey Afrkika’nın en başarılı kurumlarından biri. Ajans ayrıca Deloitte’s Fast 50 ödüllerini tam 8 kez kazandı. Mobil uygulamalar, e-ticaret uygulamaları, direkt bankacılık alanlarında geliştirdikleri başarılı uygulamalarla adından söz ettiren MagiClick’e başarılarının devamını diliyoruz.

Övgüyü en çok hakeden bir diğer web ajansı da kesinlikle MediaClick. Onlar kendilerini sadece bir web tasarım şirketi olarak değil 360° dijital iletişim ajansı olarak tanımlıyorlar. Onlara başarıyı getiren şey ise Einstein’in dediği gibi ”Hayal gücü bilgiden daha önemlidir”’ diyerek yola çıkmaları. 2017 Altın Örümcek Ödülleri’nde Üretim ve Sanayi kategorisinde 1. olan ajans hem yazılım yazılım hem de web tasarım becerisiyle son yılların en çok dikkat çeken şirketleri arasında. Projeleri arasında neler yok ki? ngkutahyaseramik.com.tr, sinbo.com.tr ve niceleri. Bir çok kurumsal web sitesinin de geliştiricisi olan ekip gelecek yıllarda adından daha çok söz ettireceğe benziyor.

Son olarak bahsetmek istediğim ajans ise Horato. Doğadan Çay ve TOBB ETU’nun da web sitesini geliştiren şirket AÖWÖ’de Eğitim kategorisinde 4. oldu. Geliştirdikleri uygulamalar ve web sitelerinin kullanıcılar ile güçlü bir bağ kurmasını hedefleyen şirketin hızlı ve görsel açıdan hayranlık uyandırıcı web sitelerini ziyaret etmenizi öneririm.