Kendinizi hangisi olarak tanımlıyorsunuz? Web tasarımcısı mı yazılımcı mı yoksa web geliştirmeci mi? Tüm bu terminolojiler günümüzde iç içe geçmiş durumda. Tasarımdan hiç anlamayan bir geliştirici hayal etmek mümkün değil. Artık bunlardan herhangi biri değilsiniz aynı anda hepsi sizsiniz. Bu özelliklerinizden biraz daha ağır basması gereken ise tasarımdaki yaratıcılığınız olmalı bana göre. Peki bu neyle mümkün olacak? Yani bir web tasarımcıya ilham veren onu diğer tasarımcılardan bir adım öne geçirecek şey nedir? Bir web sitesi tasarlarken en güncel teknolojileri kullanması ve mümkün mertebe trende uygun tasarımlar yapmasıdır. Bu durum ilginç bir şekilde bir web geliştirciye ya da web tasarımcıya hatta aynı anda ikisine de geleceği tahmin etme hatta trendi belirleme imkanı sunabilir. Çünkü trendler gelecek neslin istekleri ve olası ihtiyaçları hakkında bize ipuçları verir, bunu değerlendiren bir adım öne geçer. Bugün sizinle son yılların en popüler web tasarım teknolojilerini paylaşacağım.

Makine Öğrenimi

İngilizce kaynaklarda ”Machine Learning” olarak geçen bu kavramı kısaca veri analiz modellemesi olarak anlatmak mümkün. Yani bilgisayarların veritabanlarındaki veri çeşitlerine göre sınıflandırma ve kümeleme yapması işlemi yapay zekanın bir alt dalı olarak da düşünülebilir. Daha da somut bir örnekle ziyaret ettiğiniz tüm sitelerde bıraktığınız izler sizi reklam şirketleri tarafından bulunur kılıyor ve ilgili ürünlerle ilgili reklam mailleri ya da bilgilendirmeler alıyorsunuz.

Giyilebilir Cihazlar

Akıllı saat kullananız var mı? Bir çoğunuz henüz bu teknolojiyi kulanmaya başlamamıştır eminim. Ama bundan on onbeş yıl önce bir film ya da video izlemek için akıllı telefon kullanır mısınız deseydim buna pek sıcak bakmazdınız. Bilgisayar ekranı varken bu küçücük ekrana neden sıkışayım ki derdiniz. Bu açıdan akıllı saatler açısından da peşin hükümlü olmamanızı öneririm. Şimdiden 480*272 çözünürlüğünde ekranlar için tasarımlar yapan geliştiriciler var. Tüm bu cihazlar bilgisayarla ve akıllı telefonlarla da uyumlu çalıştığı için gelecekte akıllı saatler ve arttırılmış gerçeklik gibi giyilebilir cihazlar arasında rekabet artacağa benziyor. Web geliştirme ve web tasarımına ilgi duyan arkadaşlara önerim şimdiden bu teknolojilerle ilgilenmeniz.

Videoların Saltanatı

İnternetin nimetlerinden en çok yararlanan platform kuşkusuz videolar oldu. Evde, işte yolda herkes bir şeyler izliyor. Bu trende ayak uyduran tüm geliştiriciler tasarladıkları web sitelerinde videoların yer almasına dikkat ediyor. Bu trendin önümüzdeki yıllarda şekil değiştirerek de olsa devam edeceğini unutmayın.