Gelişen dünya ve ihtiyaçlarla hayatımıza giren internet 2000’li yılların başından itibaren hayatımızın tam anlamıyla vazgeçilmezi olmuş durumda. Belki duymuşsunuzdur geçtiğimiz günlerde Amazon ilk kasasız, kasiyersiz marketini ABD’nin Seattle kentinde açtı. Bundan çok değil 10 sene önce hayal edilen ama yapılacağına kolay kolay ihtimal verilmeyen bir girişim. Denemeler 2016’nın Aralık ayından beri devam ediyormuş okuduğum kadarıyla ve denemelerin başarılı olmasının ardından 2018’de bu fikir hayata geçti. Bir düşünün kuyruksuz sıra bekleme derdi olmadan yapılan alışveriş. Alışveriş tutkunlarının isteyebileceği daha güzel bir şey olamazdı herhalde. Peki ödemeler nasıl yapılıyor? Evet doğru bildiniz akıllı telefonlarla. Müşteriler istediği ürünü alıyor, sepetine atıyor, marketin dışına çıktıkları anda telefondaki uygulamalarına yaptıkları alışverişin tutarı geliyor ve ödemeyi yapabiliyorlar. Bu harika bir şey. Peki bu muhteşem projenin arkasındaki deha nereden geliyor? Elbette ki web geliştirme teknolojilerinde son yıllarda yaşanan hızlı gelişmelerden. Usta yazılımcı ve tasarımcıların elinden çıkmış görsel açıdan ilgi uyandıran hızlı bir web siteniz, web uygulamanız varsa satamayacağınız hiç bir şey yoktur. Amazon’u bu açıdan tebrik ediyoruz.

Peki bu işe daha yeni başlayanlar ne düşünüyor? Acaba web tasarım web geliştirme konusunda bir şeyler öğrenmek için çok mu geç kaldım? Kesinlikle hayır. Bu yüzden bugün sizlere yardım alabileceğiniz birkaç ufak ama etkili, sizi yormadan pes ettirmeden yazılım ve web tasarım becerilerinizi arttıracak birkaç siteden bahsedeceğim.

İlk olarak QnextraPixel’den bahsetmek istiyorum. Web tasarımıyla ilgileniyorsanız sanatçı yanınıza daha çok güveniyorsanız bu web sitesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Çünkü burası yazılımdan çok web tasarımına ağırlık veren bir site. Sitenin size verdiği ipuçları gerçekten ilham verici. Yazılımcılar için de bakmadan geçilmemesi gereken bir yer. HTML ve jQuerry kodlarla ilgili işinize yarayabilecek onlarca makale burada mevcut.

Eğer Facebook’un başarı hikayesi sizi heyecanlandırıyor ve siz de bu yolda onların ayak izini takip etmek istiyorsanız, ikinci olarak uğramanız gereken yer Stoyan’s phpied.com olmalı. Bu bloğun Facebook’un mühendislerinden biri olan Stoyan Stefanov tarafından kurulduğunu söylemem tek başına yeterli olacaktır sanırım.

Ve son olarak web geliştirme hakkında fikir alış verişinde bulunurken sixrevisions.com’dan bahsetmemek olmazdı herhalde. Çünkü bu site web gelişticilere bir şeyler öğreten klasik bir blog olmaktan çok daha ileri bir misyon yükleniyor. Yazılım ve tasarım alanında son haberleri burada bulmak mümkün. Takip edin geride kalmayın derim.