Her sektör zamanla değiştiği gibi web geliştiriciliği ve web tasarımı da zamanla gelişiyor ve değişiyor. Nasıl ki geçen yılın moda rengi maviydi diyen moda tasarımcıları varsa her senenin web tasarım trendini de yaratıcı geliştiriciler belirliyor, fakat ufak bir nüans farkıyla. Web geliştiriciliğinde ve web tasarımında modayı belirlemede kullanıcıların ihtiyaçları çok daha etkili oluyor. Bu yazıda sizlere gelecek yıllarda moda olabileceğini düşündüğümüz bir kaç web tasarım fikri vereceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Hareketli Tasarımlara Yer Verin

2017’yle birlikte web tasarımcılar bir şeyin farkına vardı, sitelerde sabit olmayan tasarımlara yer vermek kullanıcılarda büyük ilgi uyandırdı. Amacınız, hikayeniz ne olursa olsun buna uygun bir tasarımı sitenizde hareketli halde sergilemek sitenizin trafiğinde hatırı sayılır bir artış sağlıyor. Özellikle Star Wars gibi bilim kurgu filmlerinin popülerliğinin tekrar artmasıyla bu tarz tasarımların meraklılarının arttığı düşünülüyor.

Üç Boyutlu Animasyon İllüzyonlar

Web tasarımında üç boyut uygulaması sandığınız kadar kolay değil. Eğer tasarımınızda kullandığınız grafik elementleri demodeyse, kendi stilinizi oluşturamadıysanız ve bu üç boyutlu tasarım sitenizin geri kalanıyla çok ilgili değilse kullanıcılar nazarında ters bir etki de yaratabilir. Bence bu konuda en iyi örneklerden biri Creative Spaces. Müşterilerine yaratıcı mekanlar kiralamayı vadeden şirketin web sitesi mükemmel üç boyutlu animasyon illüzyonu sunuyor. Bu sitenin web geliştiricilere otomotiv, eğlence ve oyun endüstrisi için bu tarz tasarımlar yapabilmek adına çok büyük bir ilham kaynağı olabileceğini düşünüyorum.

Size Özel İllüstrasyonlar

Bir çok web sitesinin kullandığı aynı tasarımcılar tarafından ortaya çıkartılmış illüstrasyonları kullanabilirsiniz veya herkesin hayal edip cesaret edemediği işe kalkışırsınız. ”Kendi ikonunuzu tasarlamak”. Bu size özel bir illüstrasyon dolayısıyla daha çok vakit ve çok para harcamak demek. Fakat bunu başarabilirseniz web sitenizin elde edeceği başarı da artacaktır. Bu konuda en iyi örneklerden biri harika biralarıyla ünlü Lighthouse Brewery Company. Sitede yer alan ikonlar resmen sanat eseri. Sitede web tasarımcılara esin kaynağı olacak birçok görsel mevcut.

Izgara Şeklinde Tasarımlar

Son olarak bahsetmek istediğim web sitelerine 2017’de damga vuran ızgara tasarımlar. Yaratıcı bir örneğini Curious Space’nin web sitesinde bulabileceğiniz bu web tasarım şekli daha yeni bir model olmasına rağmen bir çok sektörün web sitesinde tercih ettiği bir model oldu. Bu tasarımda görseller ızgaraya atılmış etler gibi birbiri üstüne serpiştiriliyor. Bu tasarım özellikle imalat firmalarının çok dikkatini çekiyor.