Bu yazımızda sizler için dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress’i inceleyeceğiz. WordPress hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı sıkılmadan okumanızı tavsiye ederim.

Kısaca WordPress’in tarihine değinerek başlayalım. Açık kaynak kodlu tamamen ücretsiz olarak dağıtılan ve dünya genelinde en çok tercih edilen web sitesi geliştirici (yazılım ve tasarım) altyapısı olarak nitelendirebileceğimiz WordPress’in doğuşu 2001 yılına dayanıyor. İlk sürümü olan 1.0, 2004 yılında piyasaya sürüldü ve bu tarihten itibaren blogların kalitesinde gözle görülür bir artış yaşanmıştır. 2008 yılında iphone için uyumlu hale getirilerek güncel sürümü piyasaya sürülünce beklenen sıçramayı yaptı. Şu anda internette gördüğünüz web sitelerinin %25’i WordPress ile yapılıyorken en popüler 1 milyon web sitesinin %5’i WordPress kullanıyor. Amreika’da ise alınan her 100 alandan 22 sinde WordPress tercih ediliyor.

Peki nedir onu bu kadar popüler yapan?

Öncelikle bu kadar tercih edilmesinin en önemli sebebi çok başarılı bir açık kaynak olması tabi ki de. Ayrıca çok işlemli bir yazılım dili olan php ile üretilmiş olması da onu daha güçlü kılıyor. Sitenize bir sayaç mı yerleştirmek istiyorsunuz veya başka bir eklenti mi? Bunun için WordPress’de onlarca seçenek bulabilirsiniz. Tam bir seç beğen al platformu yani.

WordPress’i bu kadar popüler yapan bir diğer şey de her yerde servisi bulunan bir çamaşır makinesine benzemesidir. İhtiyacınız olan bir yedek parçasını kolayca bulabileceğiniz bir çamaşır makinesine kim sahip olmak istemez ki. İşte buna benzer şekilde birçok eklenti, tema hatta aradığınız her şeyi WordPress’de bulmanız mümkün.

WordPress’in Kullanım Alanları Sınırlı Mı?

Kolay kullanımı ve sade içeriği itibariyle kullanıcıların büyük bir kısmı onu blog oluşturmak ya da kişisel web sitelerini oluşturmak için kullanılıyor. Fakat piyasaya çıktığı ilk günden bu yana kaydettiği ve hala sürdürdüğü gelişim ve yenilikleriyle sizler WordPress’i amacınıza uygun olarak bir sağlık sitesi oluşturmak, ticari faaliyetlerde bulunmak amacıyla geliştireceğiniz bir sitede, hatta oyun sitesi tasarlamak için bile kullanabilirsiniz.

Ve yazımıza size bir tüyo vererek son vermek istiyorum. WordPress, Google gibi arama motorlarının en çok sevdiği içerik yönetim sistemlerinden biri diyebiliriz. Bu yüzden oluşturacağınız bir bloğun veya web sitesinin ziyaretçiler tarafından daha kolay bulunmasını istiyorsanız WordPress’i kullanmanız çok daha zekice bir tercih olacaktır.