Günümüz dünyasında web teknolojilerini takip edemiyorsanız bir anda görünmez olabiliyorsunuz. Ne demek şimdi bu dediğinizi duyar gibiyim. Son yıllarda teknoloji o kadar hızlı değişiyor ki geride kaldıysanız arkadaş çevrenizde dışlanabiliyorsunuz. Bu işin komik tarafı eğer bir şirketiniz varsa bu gelişmelerden uzak kalmanız söz konusu bile olamaz. Günümüzde kullanımı kolay, hızlı ve görsel açıdan tatmin edici bir websitesine sahip olmayan hiçbir şirket, firma ya da kurumun uzun vadede ayakta kalması mümkün değildir.

Tüm bu gerçeklerin ötesinde bir gerçek daha var ki o da şu; Web teknolojileri o kadar hızlı değişiyor ki bunları tek elden takip etmek kelimenin tam anlamıyla imkansız. Trendleri takip etmek ve değişime ayak uydurmak için uyumlu ve yetenekli bir takımla çalışmak artık şart oldu. Fakat bu da şirketler için çok ağır bir külfet ve zaman kaybına dönüşebiliyor. Bu sorun tüm dünyada içinden çıkılmaz bir hal almıştı ki içerik yönetim sistemleri imdadımıza yetişti.

Ayrıca içerik yönetim sistemleriyle geliştirilen web siteleri kötü niyetli yazılım yazılım ve saldırılara karşı en deneyimli web geliştiricilerin bile sunamadığı kadar kaliteli bir güvenlik sunabiliyor biz kullanıcılara. Bunda popüler olsun olmasın birçok CMS’nin açık kaynak platform oluşu ve bir takımdan da öte farklı milletlerden milyonlarca geliştiricinin meydana getirdiği sistemlerdir. Bu da yazılımda ve dolayısıyla web sitelerindeki açıkları minimuma indiriyor.

Peki en çok tercih ettiğiniz içerik yönetim sistemi nedir diye sorsam ilk üç sıranın yeri değişmeyecektir muhtemelen. WordPress, Joomla ve Drupal. Peki daha az popüler olan diğer CMS’ler hakkında neler duydunuz? Bunlardan biri de Concrete5. Hadi biraz Concrete5’i inceleyelim.

Son versiyonu 8.3.2, 2018’in ilk günlerinde 22 Ocak’ta piyasaya sürülen Concrete5 özellikle tema geliştiriciler için düşünülmüş harika bir içerik yönetim sistemi. Üstelik WordPress ve Joomla’da olmayan bir çok özelliği Concrete5’te bulmak mümkün. Bu özelliklerden en dikkat çekeni geliştirdiğiniz web sitesinin ön yüzündeki yazılara müdahale edebiliyor olmanız. Bu özelliğe WordPress ve Joomla’da ancak eklentiler sayesinde ulaşılabiliyor. Hepinizin açık kaynak bir platform mu diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet 2003 yılında doğan ve gelişimine hala devam eden Concrete5 tamamen ücretsiz ve açık kaynak bir içerik yönetim sistemi. Kullanıcılarına sunduğu yaratıcı ve güvenli hizmetle Concrete5 benden tam puan aldı. Siz de fark yaratmak isteyen bir web geliştiriciyseniz Concrete5’e uğramadan yola devam etmeyin.