Joomla dünyada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri. Kelime anlamı itibariyle ”joomla”, Swahili dilinde (Doğu Afrika’da kullanılan bir dil) ”hep beraber” veya ”bir bütün olarak” anlamına gelen ”jumla” kelimesinden türetilmiştir. Bu ismi seçmeleri platformun amacını da belli ediyor zaten . Çünkü Joomla dünyanın bir çok noktasından yetenekli web tasarımcılarının ve yazılımcıların gelişimine katkıda bulunduğu ”açık kaynak” bir içerik yönetim sistemi. Yani bu platform size sadece bir CMS hizmeti sağlamıyor aynı zamanda günün 24 saati eğitim alabileceğiniz kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortam sunuyor.

Ben ilk olarak Joomla’nın popülerliğinden, artılarından ve eksilerinden bahsetmek istiyorum. Joomla ilk kez ortaya çıktığından 2007 yılına kadar 1 terabaytlık ziyaretçi trafiğine ulaşan ilk bağımsız içerik yönetim sistemiydi. Tabi CMS’ler arasındaki rekabetin son yıllarda artmasıyla insanların ihtiyacına en çok karşılık veren içerik yönetici sistemlerinin pazarda payı giderek artmaya başladı. Ve joomla tahtı WordPress’e bırakmak zorunda kaldı. WordPress sunduğu daha sade ve minimalist hizmetle web sitesi geliştirirken kıyı köşe çok detay aramayan, kullanışlı ve şık bir site isteyen kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilir oldu. Buna rağmen Joomla hala CMSler içinde çok önemli bir yere sahiptir.

WordPress’den karmaşık, Drupal’den basit

Bir websitesi geliştirirken kullanacağınız CMS’yi amacınıza yönelik olarak belirlemek büyük önem taşır. Günümüzde bir çok kullanıcı sosyal medya hesapları dışında kendileri için pratik ve kullanışlı bir web sitesi tasarlamak istiyor ve hal böyle olunca da ilk WordPress’in kapısını çalıyorlar. Çünkü kullanımı son derece kolay ve içerik yeterince zengin. Daha sofistike bir web sitesi geliştirmek için ise Drupal seçeneği göze çarpıyor. Fakat Drupal’in de kullanımı WordPress kadar kolay değildir. Ayrıca ayarları ve yapılandırması için bir uzman desteği gerekir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Joomla bu iki CMS arasında bir yerdedir. Belki şu an en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olmayabilir, fakat size ücretsiz sunduğu temel özelliklerin yanında ufak bir bütçeyle elde edebileceğiniz gelişmiş özellikleriyle de sitenizin amacına göre her yöne evrilebilir.

Bugün bile hala WordPress mi?

Joomla mı tartışması süredursun. Sunduğu yeterli ve özgün hizmet, açık kaynak oluşu ve dilediğim anda daha grift tasarımlar yapmamı sağlayan Joomla benim için hala bir adım öndedir.