Web Development Nedir? Web Developer Kimdir?

Son zamanların en hızlı şekilde büyüyen endüstrilerinden biri olan “Web Development” yani “Web Geliştirme” neredeyse bir ihtiyaç haline geldi. Peki, bu “Web Geliştirme” olarak adlandırdığımız sanal uğraş nedir?

Web Geliştirme, Web Geliştiriciler (Web Developer’lar) tarafından, çeşitli yazılım dilleriyle sağlanan bir internet teknolojisidir. Günlük hayatımızın her anında bir web geliştirme örneğine rastlayabiliriz. Bunların en yaygını olarak Google örneğini verebiliriz. Google, yılların tecrübesiyle günümüzdeki halini almış bir internet arama motorudur. İnternet kullanıcıları Google’ın web adresine girer ve aramak istedikleri veriyi aratırlar. Kullanıcıların gördüğü kısım yani Google’ın ön yüzü; tasarımlar, renkler, butonlar ve yazılardan ibarettir. Google’ın arka yüzü ise çeşitli kodlamalar ve yazılımlardan oluşur. İşte bize Google’ı bugünkü haliyle sunmakta emeği geçen herkes Web geliştirici olarak adlandırılır. Bu web geliştiriciler, bir internet adresinin çalışma mantığından tasarımına kadar her türlü inşasını kodlamalar ve çeşitli araçlar yardımıyla yapar.

Web development’ın hayatımıza kattığı alışveriş, yemek, harita, gezi, edebiyat ve daha birçok konudaki internet adresleri şüphesiz büyük bir avantajdır. Hayatı bu denli kolaylaştırması sayesinde gördüğü yoğun ilginin artacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Hatta uzmanlar internet kullanıcılığı ve online oyun merakının gelecek nesillerde çok daha artacağını öngörüyor.

İnternetin uçsuz bucaksız bir alem olduğu herkes tarafından bilinir ve bu demektir ki web geliştirme de sınırları çizilemeyen bir alandır. Web Development sektörünün gelişimi profesyonel şirketler tarafından sağlansa da, artık birçok web developer kendi internet sitesini kendi evinde bile oluşturabilir. Sanayinin ve dahil olduğu elemanlarının sayısının büyümesiyle de ortak büyüme sorunu oluşur. Bu sorun çokluktan doğan güvenilirlik sorunudur. Büyüyen sanayide soru ve soruların artması gerçek dünyada olduğu gibi sanal dünyada da geçerlidir. Bu sorunlardan bazıları nedir?

Bireysel yazılımcıların geliştirdiği kodlamalar zaman kazanma amaçlı kopya kod olabilir. Ayrıca, bireysel alınan domain’lerin güvenilirliği konusunda emin olmak zordur. Fakat tabii ki de bireysel developer’ların harika sonuçlar çıkardığı da görülmüştür. Yine de temelleri bilişim uzmanları ve mühendisler tarafından atılmış, güvenilir bir bilişim şirketi amacınıza göre daha yararlı olabilir.