Web sitenizi hangi içerik yöneticiyle geliştireceğinize nasıl karar veriyorsunuz? Ya da şu şekilde soralım websitenizi oluştururken milyonlarca insanın kullandığı temaları kullanmak site trafiğiniz açısından bir tehlike arz etmiyor mu? Eminim bu yazıyı okuduktan sonra bu konu üzerinde daha fazla düşüneceksiniz. WordPress, Joomla ve Drupal ister kurumsal nitelikte olsun ister bireysel amaç için kullanımlara hizmet etsin dünyada en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden üçü. Bunların arasında WordPress’in payı diğer ikisinin toplamından da fazla. Hal böyle olunca ziyaret ettiğiniz tüm internet siteleri giderek birbirine benzemeye başlıyor. Elbette Wordpres kendini sürekli geliştiren yeni temalar yeni eklentilerle kullanıcılarını buluşturan bir platform ama dikkat ediyorum kullanıcılar tarafından tercih edilen temalar genelde birbirine ya çok yakın ya da aynı temalar oluyor. Bu da monotonluğu beraberinde getiriyor. Şimdi telefonlarınızı elinize alın ve internette ufak bir gezintiye çıkın bir çok site ne kadar yaratıcılıktan uzak ve birbirinin aynısı gibi değil mi? Bunun avantajları yok mu elbette var. En büyük avantaji aynı içerik sistemlerini kullanan kullanıcıların birbirlerinin web sitelerini ziyaret ettiğinde kafa karışıklığı yaşamaması ve site içinde çok daha kolay ve hızlı zaman geçirebilmeleri. Peki ama her şey hız mı demek? Bence değil. Özellikle görsel açıdan çok daha güzel ve farklı ürünler ortaya koyabilmek bir web geliştirici için en az hız kadar önemli olmalı. Bunun için sizlere adını pek sık duymadığınız bir içerik yönetim sisteminden söz edeceğim. Adı TYPO3.

Özellikle Türkiye’de yaşayan web geliştiriciler, web tasarımcılar TYPO3 typo3 adını çok sık duymamış olsa da kendileri dünyada WordPress, Joomla ve Drupal’den sonra en popüler olan 4. CMS’dir. Bir bakıma bu üç içerik yönetim sisteminin monotonluğundan kaçış yoludur. Diğer CMS’lerde görülen Amerika ve Avustralya etkisine nazaran TYPO3 Avrupalıdır diyebiliriz. Çünkü bu içerik yönetim sistemi en çok Avrupalı yayıncılar tarafından kullanılıyor. Kullanıcılara zengin dil seçenekleri sunan ve sahip olduğu mimari itibariyle farklı hissettiren TYPO3 hem kullanım kolaylığı hem de gelişmişlik açısından Joomla’ya benzetilebilir ama önemli bir farkla bu CMS’nin yapısı çok daha biricik.

Üstelik azımsanmayacak popülerliği ile de yaygın bir kullanıcı ağına sahip olan TYPO3, kullanıcılar arasındaki etkileşim ve yardımlaşmayla sorunlarınıza yaratıcı çözümler sunmakla kalmıyor, günden güne gelişerek daha ilgi uyandıran yenilikleri sizlerle paylaşıyor.