Dünya değişiyor. Eski alışkanlıklar yavaş yavaş terk ediliyor. Günümüzde sağlıktan eğitime, alışverişten tatile kadar web teknolojilerinin, web uygulamalarının girmediği bir tek sektör kaldı mı? Ben çocukken hastanelerde her doktorun odasında kayıtları tutan en az bir yardımcısı olurdu. Şimdi bunu anlatsam insanlar inanmakta güçlük çeker. Neden yardımcısı vardı ki, hem neyin kaydını tutuyordu diye sorarlar. Akıllı telefonların olmadığı, uygulamaların havalarda uçuşmadığı bir dönemi insanlar hayal dahi edemiyor. Şimdilerde bir tuşla yakın zamanda yakalanabileceğimiz hastalıkları tespit edebilecek hastanelerden, robot doktorlardan bahsediliyor. Eğitim de hızla değişiyor. ABD’de 2015’te kabul edilen yasayla eğitimde STEM (Science Technology Engineering Math) modeline geçildi. Peki bu ne demek? Artık yazılımsız eğitim düşünülemez demek. Üstelik yazılım, kodlama eğitimleri artık ilk okuldan itibaren başlıyor. Şartlar böyle olunca çağa ayak uydurmak isteyen herkes için web geliştirme ve web tasarım eğitimi olmassa olmaz bir hal alıyor.

Günümüzde yazılım bilgisi yeterli olmayan bir doktor, bir öğretmen tam donanımlı kabul edilmiyor. Üstelik bu eksiklik sadece bireyler için değil işletmeler, firmalar ve kurumlar için de giderilmesi gereken bir ihtiyaç. Tasarımı kötü bir siteye sahip bir otel veya işletme ciddi müşteri kayıpları yaşayabiliyor. Peki sadece web tasarım mı halledilmesi gereken? Hayır, sitenizin görseli ne kadar güzel olursa olsun eğer sitenize erişim yeterince hızlı değilse siz de kaybedenler kulübündeki yerinizi aldınız demektir.

Peki eğitim kurumlarında aldığımız eğitimler, kurslar yeterli mi? Hiç sanmıyorum. Bu yüzden web geliştiriciliği ve web tasarımında daha fazla şey öğrenmek isteyen siz çalışkan ve azimli arkadaşlar için birkaç siteden bahsedeceğim. Bahsedeceğim sitelerde deneyimli geliştirici ve tasarımcıların kaleme aldıkları yazıları ve onlardan gelen ipuçlarını bulacak gittikçe alanınızda uzmanlaşacaksınız.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız hemen tarayıcınızın arama motoruna David Walsh yazmanızı tavsiye ederim. Bu siteyi ziyaret ederek, jQuery’den CSS’ye ,PHP’den MySQL’ye kadar bir çok kod yazılımı hakkında makalelere ulaşabilir, deneyimli bir yazılımcıysanız gözle görülür bir gelişme kaydedebilirsiniz.

Aramızda yazılım mühendisleri de vardır muhakkak. Jeff Atwood’un yazılım mühendisliği üzerine yazılarını paylaştığı ve mükemmel yayınlar paylaştığı Coding Horror’u rehberinize mutlaka eklemelisiniz.

Web geliştirme ve web tasarımda çok ileri düzeyde bir bilginiz yok ama yenilikleri, en son web trendlerini basit ve anlaşılır bir dille anlatan bir kaynaktan takip etmek istiyorsanız Alex Sexton’un bloğunu takip etmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.