Şimdiye kadar bir web sitesi oluşturma girişiminiz olduysa veya bu konuda ufak bir araştırma yaptıysanız WordPress’i duymuşsunuzdur. Peki ama nedir bu WordPress? WordPress şu anda tüm dünyadaki en çok tercih edilen ve en sade içerik yönetim sistemlerinden biri. Dilerseniz WordPress’den önce içerik yönetim sistemi CMS’den bahsedelim.

Farzedelim ki bir şirketiniz var ve bu şirkete ait bir web siteniz var. Web sitenizde bazı değişiklikler yapmak istiyorsunuz. CMS hayatımıza girmeden önce webmasterınıza yapmak istediğiniz değişikliği anlatıyordunuz eğer şanslıysanız webmasterınız sitenizde istediğiniz değişiklikleri tam olarak istediğiniz biçimde yapıyordu. Ama bunu yapması için önce kodları değiştirmesi gerekirdi. Yani HTML, CSS kodları arasında değişiklik yapılacak satırı bulması ve kodu doğru bir şekilde yazması gerekiyordu. Bu işin aldığı vakti bir kenara bırakın kod yazımında yapılacak ufak bir hata sitenizde çok büyük olumsuzluklara yol açabiliyordu.

CMS yani içerik yönetim siteminde ise içeriği koddan ayırmak mümkün. Yani siz içerik değiştirirken eski kodu kullanmak zorunda kalmazsınız. CMS size değişikliğin görselini sunar ama kodunuzda bir değişiklik olmaz. İçerikteki değişikliği onaylarsanız bu kod CMS tarafından otomatik olarak değiştirilir. Kod yazılımını bilmenize bile gerek yoktur. Bunun da en güzel örneklerinden biri WordPress’tir.

Peki nedir WordPress’i bu kadar popüler yapan?

  • Onu bu kadar kullanılır kılan şey esnekliğinde saklı. WordPress’i hem kişisel web siteniz hem de şirket web siteniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Unutulmamalıdır ki WordPress açık kaynak kodlu bir web sitesi oluşturma platformudur. Yani yüzlerce geliştirici bu platforma sürekli katkıda bulunmaktadır.
  • WordPress’i kullanarak zamandan ve paradan tasarruf edersiniz.

Bence bu avantajları içinde en önemlisi ikinci madde. WordPress bu gelişime açık yönüyle tam bir kullanıcı dostu olarak nitelendiriliyor. WordPress’de hergün gerçekleşen değişiklikler ve gelişmeler web sitelerini monotonluktan kurtarıyor.

Tüm bu olumlu yönlerine rağmen içerik yönetim sistemlerini eleştiren web geliştiriciler de yok mu? Evet var. Onlar WordPress gibi popüler içerik yönetim sitemlerini insanları hazırcılığa alıştırdıkları, tek tip tasarımlara mahkum ettiği konusunda eleştiriyorlar. Bu tarz platformların görsel tasarım yeteneğini körelttiğini söyleyen, yazılım bilmeyenin web sitesi yapmasını doğru bulmayan bile var.

Ben tam tersini düşünen taraftayım. Bu içerik yönetim sistemleri gerek sundukları içerikler gerekse açık kaynak olmaları sebebiyle bence yaratıcılığı arttırıyor ve yeni neslin yazılım ve tasarıma olan ilgisini onlara yeni beceriler katarak arttırıyor.