Yazılım bilgisi mi tasarımın estetiği mi? Web gelişticiliğiyle ilk ilgilenmeye başladığım zamanlar yazılımcılar/geliştiriciler ve tasarımcılar arasında hangisinin daha önemli olduğu daha doğrusu hangisinin diğerine göre daha kolay halledilebilir olduğu sıkça tartışılırdı. Ben de olaya bir kullanıcı gözüyle yaklaştığım için işin işlevselliğiyle daha çok ilgilenirdim görsellik benim için ikinci plandaydı. Fakat son dönemde hayatımıza giren akıllı telefonlarla artık ikisinden de taviz vermek imkansız hale geldi. Artık ziyaret edeceğimiz web sitelerinin hem işlem yapma açısından çok hızlı olmasını istiyoruz hem de gözü yormayan bizi sıkmayan temalar, arka planlar kullanmasını istiyoruz. Hal böyle olunca da artık yazılım ve tasarımı birbirinden ayırmak iyice güçleşti. Bunu klasik anlamda görsel tasarımda kullanılan kodlar ve uygulama geliştiren yazılımcıların daha çok kullandığı kodlar açısından söylemedim. İster yazılımcı olun ister tasarımcı artık iki alanda da konuya her zamankinden daha fazla hakim olmalı ve iki özelliğinizi de yeri geldiğinde kullanabilmelisiniz. Birbirinden yetenekli CMS’lerin piyasayı ele geçirdiği şu dönemde yeni nesil web geliştiriciliği işte tam olarak da bu demek oluyor. Bu yüzden tasarımla ve web geliştirmeyle ilgilenen arkadaşlara bu hususta işlerine yarayacak birkaç site önermek istiyorum.

Specky Boy’u duyanınız var mı? Eğer duymadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz haberiniz olsun. Özellikle de ara-yüz gelişticisi arkadaşlar. Çünkü bu site her ne kadar bir web tasarım bloğu olarak nitelendirilse de sitede sadece tasarım konusunda değil son dönemde yaşanan web teknolojilerindeki gelişmeler ve ara-yüz geliştiriciler için de devasa kaynaklar yer alıyor.

Ziyaret edilmesi gereken bir diğer site ise kesinlikle Webresourcesdepot. Bu sitenin en güzel özelliği kullanıcılarına her gün düzenli olarak makaleler sunması bence. Özellikle web geliştiricilerin ilgisini çekecek makalelerle yaşadığınız sorunların çözümünün ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız. Sitede yeni temalardan, HTML ve jQuerry kodlara, renkli grafikler için açık kaynak platformlara kadar her konuda birbirinden değerli yayınlar mevcut.

Eğer daha çok javascript ile ilgileniyorsanız DailyJS tam size göre. Javascript modülleri ve frameworkleri hakkında ihtiyacınız olan birçok ipucunu bu sitede bulabilirsiniz. Ayrıca sitede yayınlanan makaleleri ve son haberleri de takip ederek ciddi ilerlemeler kaydedebileceğinizden eminim.

İster yazılımcı olun ister tasarımcı, sizler de sahip olduğunuz yeteneklerin ve bildiklerinizin yeterli olmadığını düşünüyorsanız bahsettiğim siteleri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Hatta sadece ziyaret etmekle kalmayıp yapacağınız paylaşım ve yorumlarla bilginin artmasına katkıda bulunabilirsiniz.